Międzynarodowy Spis Bociana Białego odbywa się raz na 10 lat. W tym roku populacja tych ptaków w obszarze ich występowania (Europa i Afryka Północna) liczona jest po raz ósmy. Spis jest niezwykle ważny z uwagi na możliwość oszacowania ilości gniazd, stanu populacji bocianów oraz liczby piskląt jakie odchowały pary przystępujące do lęgu.
Fundacja Natura Rzeczy dostąpiła zaszczytu zliczenia gniazd i ich lokatorów na terenie Gmina Klembów.
Już od wczesnej wiosny przemierzałam naszą Gminę wzdłuż i wszerz wypatrując gniazd i platform gniazdowych, których dokładną lokalizację oznaczałam na przygotowanej mapie. A od początku lipca ruszyłam znowu w teren, by sprawdzić czy i kto zamieszkał w zbudowanych z patyków penthouse’ach. W zdecydowanej większości gniazd lokatorzy dopisali oraz doczekali się potomstwa.
W tym miejscu chciałabym zwrócić uwagę na nieocenioną pomoc starszych mieszkańców Gminy – właścicieli posesji, na których znajdują się gniazda oraz sąsiadów. Widać, że są zżyci ze „swoimi” bocianami, lubią je i szanują, doskonale orientują się o efektach lęgów – ile młodych było, ile zostało z gniazd wyrzuconych. Chętnie dzielili się swoją wiedzą, za co serdecznie dziękuję. Dziękuję również Radnym i Sołtysom, których podpytywałam o gniazda, co do których nie miałam pewności.
Podziękowania kieruję również do mieszkańca Nowego Kraszewa, który zgodził się przyjąć na swoje podwórko podlota – malec podczas wichury wypadł z gniazda i utknął w gęstwinie wysokiej nawłoci pod słupem, na którym było gniazdo.
Największe słowa uznania chciałabym przekazać dla delegacji naszego Klubu Przyrodnika „Przyrodnicy z Natury”. Dzieciaki dzielnie i z zaangażowaniem brały udział w liczeniu bocianów. Wystarczyło tylko utrzymać stały poziom jagodzianek w ich brzuchach, a same domagały się by jechać i sprawdzać kolejne gniazda
Podsumowując – na terenie Gmina Klembów oznaczone zostało 37 gniazd, w których stwierdzono obecność łącznie 61 młodych.
A już za 10 lat kolejny Spis!




Dodaj komentarz